Parafia Rzymskokatolicka

pw. św. Jana Kantego w Ustrobnej


Ustrobna 3, 38-406 Ustrobna
tel. (13) 431 16 92
www.ustrobna.pl

 

puste strona gl

ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE 4. 04. 2021

 1

   Niedziela Wielkanocna otworzyła okres pięćdziesięciu dni, który pierwotnie nazywano Pięćdziesiątnicą, a dziś Okresem Wielkanocnym. Ponieważ cud Zmartwychwstania jakby nie mieści się w jednym dniu, dlatego też Kościół obchodzi Oktawę Wielkiej Nocy - przez osiem dni
bez przerwy wciąż powtarza się tę samą prawdę, że Chrystus Zmartwychwstał. Okres ośmiu dni traktowany jest jak jeden dzień, jako jedno święto, jako dzień najradośniejszy. Dlatego np., w oktawie Wielkanocy nie obowiązuje post w piątek.
   Ostatnim dniem oktawy jest Biała Niedziela, nazywana obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. W ten dzień ochrzczeni podczas Wigilii Paschalnej neofici, odziani w białe szaty, szli w procesji do świątyni,
by tam uczestniczyć w Mszy św. Jan Paweł II ustanowił ten dzień świętem Miłosierdzia Bożego. Jest to równocześnie Niedziela Miłosierdzia Bożego rozpoczynająca 76 Tydzień Miłosierdzia Bożego. Na Mszach św. / przy ołtarzu/ będzie można złożyć skarbonki wielkopostne.

2

   Składam serdeczne podziękowania wszystkim parafianom którzy przyczynili się do przeżycia świąt wielkanocnych: sprzątającym budującym ciemnice i Groby Pańskie, panom strażakom, liturgicznej służbie ołtarza, scholi, młodzieży, panu organiście, osobom które ufundowały piękny, woskowy paschał.